İrlanda 2022 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

İrlanda 2022 Yılı; Vize Fiyatları, Vize İşlemleri ve Konsolosluk Randevusu

İrlanda’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları, İrlanda vize işlemleri için, İrlanda Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği’ne başvuru yapmalıdır. İrlanda vizesi için, gerekli tüm belgelerin hazırlanmış olması durumunda, vize almak zor değildir.

Vize başvurularınızı yapmak ve başvuru sürecinin doğru şekilde işlemesi için, www.irlandavize.com sitemizi ziyaret edebilir ve gerekli vize başvuru prosedürlerini başlatabilirsiniz.

İrlanda Vizesine Kimler Başvurabilir?

İrlanda’ya gitmek isteyen Türk vatandaşları için, İrlanda Hükümeti’nin herhangi bir vize muafiyeti yoktur. Bordo umuma mahsus pasaport, gri hizmet, yeşil hususi ve siyah diplomatik pasaport sahibi Türk vatandaşları, vize türlerine uygun şekilde, vize başvurusu yapmak zorundadır.

Turistik vize, medikal tedavi vizesi, konferans ve seminer vizesi, iş vizesi, aile ve arkadaş vizesi, 90 günden az eğitim vizesi, gemici vizesi, aile birleşimi, performans ve turnuva vizesi, staj vizesi türlerinden birine başvuru yapılarak, vize alınabilir.

İrlanda Başvurusu Nereye Yapılır?

İrlanda’yı ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları, başvuru için gerekli belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde tamamladıktan sonra, İrlanda konsolosluk randevu sistemiyle, başvuru yapabilir.

Başvurular direkt Ankara İrlanda Büyükelçiliği’ne yapılabildiği gibi, konsolosluğun görevlendirdiği vize başvuru merkezleri aracılığıyla da yapılabilir.

İrlanda Vizesi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

İrlanda vizesi başvuru belgeleri; ortak belgeler ve vize türüne ait belgelerden oluşmaktadır.

 • İrlanda seyahatinin bitimiyle birlikte, en az 3 ay geçerliliği olan, yıpranmamış, en az 2 boş sayfasının olduğu pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Arkalı önlü fotokopisi çekilmiş nüfus cüzdanı
 • İrlanda’ya seyahat ve konaklama belgeleri
 • İrlanda vize başvuru formu ve vize talep dilekçesi
 • En az 3 ay öncesine ait, aktif hesap döküm belgesi
 • Vize harç ücretinin ödendiğini gösterir ödendi makbuzu
 • Seyahat boyunca geçerliliğini koruyan seyahat sağlık belgesi/poliçesi

Bu belgelerin haricinde; öğrenciler için öğrenci belgesi, 18 yaş altı bireyler için, ebeveynlerinden alınmış, noterden tasdik ettirilmiş izin belgesi, çalışanlar için maaş bordrosu, işverenler için şirket belgeleri, faaliyet belgesi, imza sirküleri gibi belgeler istenir.

Emekliler için; emekli olduklarına dair belgeler, ev hanımları için, sponsor olacak kişilerin belgeleri talep edilir.

İrlanda Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Eğer Avrupa Birliği üye ülkesi vatandaşı değilseniz, İrlanda öğrenci vizesi başvurusu yapmanız gerekir. Ortalama 8 hafta ve üzerinde sonuçlanan öğrenci vizeleri için, İrlanda’ya seyahat tarihinizden, en az 3 ay öncesinde başvuru yapılması gerekir.

 • 12 ay geçerliliği olacak pasapot
 • Biyometrik standartlara uygun fotoğraf
 • İrlanda’daki okullardan birine kabul edildiğinize dair kabul mektubu
 • İngilizce dil yeterliliği belgesi (IEELTS 6.5 skor üzerinden işlem yapıyor).
 • Kendinizi idame ettirecek kadar banka hesabınızın olduğunu gösterir belge
 • Eğitim için ödemeniz gereken miktar 6bin Euro’dan yüksek ise, vize gerekliliğini tatmin edecek miktarın ödendiğine dair belge

Birleşik Krallık, Arap Emirlikleri, Hindistan, Çin, Nijerya, Rusya gibi ülkelerden yapılacak öğrenci vizesi başvurularında, daha fazla belge talep edilir.

İrlanda Vizesi Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

İrlanda vizesi başvuru süresi birçok nedenden dolayı geç sonuçlanabilir. Bu nedenler arasında; başvuru sayısı, konsolosluğun yoğun işleri, başvurunun Büyükelçilik üzerinden Dublin’e gönderileceği zaman gösterebilir. İrlanda vizesi en erken 35 gün içinde sonuçlandırılır. Ancak bu süre kesin değildir.

Aynı zamanda ek belgelerin talep edilmesi durumu, resmî tatil günleri gibi durumların göz önünde bulundurulmasıyla, başvuruların; seyahat tarihinden en az 2-3 ay öncesinde başlatılması önemlidir.

İrlanda Vize Harç Ücreti Ne Kadar Oldu 2022?

İrlanda vize harç ücretleri 2022 yılında; vize türüne, tek giriş ve çoklu giriş olup olmadığına göre değişkenlik gösterir.

 • Aile birleşimi, kısa ve uzun süreli eğitim vizesi, ticari vize, ziyaret ve turistik vize, araştırma ve konferans vizesi, kısa ve uzun süreli istihdam vizesi için tek girişlik vize ücreti 60 Euro’dur.
 • Vize türlerine uygun olarak çok girişli vize ücretleri ise 100 Euro olarak belirlenmiştir.

Vize harç bedeline, vize başvuru merkezlerinin hizmet bedeli de eklenir. Bunun yanında vize ödendi makbuzunun, başvuru dosyasına konması önemlidir.

S.S.S

Öğrenciyim ve eşimi de beraberimde getirebilir miyim?

İrlanda’ya okumak amaçlı gelen ve AB üyesi olmayan öğrenciler, ailesini getiremez ve hem varsa çocuklar ve eş için başvuru yapmak zorundadır.

Eğitimim bitti ve çalışmak istiyorum. Ne Yapmalıyım?

Öğreniminiz tamamlanmışsa, üçüncü seviye mezunlar düzenlemesi yapılması gerekir. Yüksek lisans öğrencileri de 2 yıl süreyle çalışma imkânı bulabilir.

Eğitim vizesi başvurum onaylanmadı. Ne Yapmalıyım?

Eğitim vizesi başvurusu onaylanmadığı durumlarda, 2 ay içinde itiraz etme hakkınız vardır.

Give a Comment

Call Now ButtonDestek Hattı