İrlanda Gezi Rehberi
İrlanda Gezi Rehberi

İrlanda teknoloji, sanat, eğitim ve bunun gibi birçok etmende kendisini geliştirmiş önemli bir ülke konumundadır. Turistik açıdan da yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen İrlanda ziyaretinizde, muhteşem bir seyahat gerçekleştirmek için birbirinden farklı rotalar bulunur.

İrlanda Güvenli Mi?

İrlanda suç oranı, Avrupa standartlarına göre bakıldığı takdirde düşüktür. Fakat her ülkede ya da her şehirde olduğu gibi gecenin ilerleyen saatlerinde dar ve ıssız sokaklar tehlikeli olur. Avrupa standartlarına göre suç oranı düşük olan İrlanda, güvenilir ülke kategorisi içerisine girebilir. Fakat seyahatiniz esnasında hiç bilinmeyen ve gecenin geç saatlerinde bulunacağınız sokaklarda, dikkatli olmakta fayda var.

İrlanda Dublin Pahalı Mı?

İrlanda kültürel, tarihi ve doğal güzellikleri ile bilinen Oldukça ihtişamlı bir ülkedir. İrlanda’nın başkenti ve en büyük şehirler içerisinde bulunan Dublin seyahatinde bulunacaksa, maddi açıdan zorlayıcı bir ziyaret olmaz. Pahalı ya da kişiyi maddi açıdan etkileyebilecek gezi rotaları da bulunuyor. Fakat belirli bir bütçe ayırarak muhteşem bir Dublin seyahati yapmanız da mümkün.

İrlanda’ya Nasıl Yerleşebilirim?

İrlanda’ya yerleşmek isteyenler, bunun için oturum izni almalıdır. Türk vatandaşı olan kişilerin İrlanda oturum izni almaları için ilk olarak, vize başvurularını yapmaları gerekir. Burada İrlanda konsoloslukları ya da İrlanda büyükelçilikleri tarafından görevlendirilen diplomatik müdürlükler, konu ile ilgili detaylı bilgiyi tarafınıza iletilir.

 • İrlanda’da 3 aydan daha uzun süreli kalınacağı takdirde oturum izni önemli bir şarttır.
 • Fakat 3 aydan daha kısa kısa süreli bir seyahat gerçekleştirilmesi isteniyorsa, burada yalnızca vize alınması önemlidir.
 • 3 aydan daha uzun bir süre oturum izni, İrlanda’da hayatına devam edecek olan kişiler için geçerlidir.
 • Oturum izni evlilik, iş, eğitim ya da bunun gibi sebeplere göre değişkenlik gözetir.
 • Oturum izni ile ilgili detaylar, her yıl güncellik gösterir. Bu durum ülkelere göre de farklılık sağlar.
 • İrlanda kişisel olarak kendi ülkesinde yaşamak isteyenlere oturum izniyle beraber, belirli şartlar sunabilir.

Dublin Gezilecek Yerler

Dublin, İrlanda’nın hem başkenti hem de en büyük şehri olarak bulunur. Gerek tarihi yerleri, gerekse doğal güzellikleri ve mimari yapısıyla kişiyi kendisine hayran bırakıyor.

Dublin ziyareti esnasında muhteşem yerleri keşfettiğiniz gibi geçmiş tarihini de derinlemesine hissedebilirsiniz.

Dublin Kalesi: Dublin Kalesi, İrlanda tarihinin bilinen en önemli yapıları içerisinde yer edinir.

 • İrlanda’ya ziyaret gerçekleştiriniz esnasında kesinlikle seyahat listenizin ilk sırasında Dublin Kalesi olmalıdır.
 • İrlanda gezi rehberi rotanızda Dublin Kalesi, tarihi muhteşem esintileri ile göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir.
 • Mimari detayların halen günümüze kadar gelmiş olması, dönemin mimari yapısını da ortaya çıkarır. Aynı zamanda viking kalıntılarını da Dublin Kalesi ile birlikte görmek mümkün.

Aziz Patrik Katedrali: İrlanda gezi rehberi rotasında, Aziz Patrik katedrali ülkenin en büyük dini yapısı olarak bulunur.

 • yüzyılda inşa edilen katedral, ismini ülkenin şehrin koruyucu izinden almış.
 • Her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen aziz patrik katedrali, mimari detaylarıyla kişiyi kendisini hayran bırakıyor. Aynı zamanda içeriğindeki muhteşem incelik, fotoğraf tutkunlarının harika kareler yakalamasını da sağlar.

Temple Bar: Temple Bar, dışarıdan bakıldığında herhangi bir bar olarak görünse de Dublin halkı için bir bardan daha fazlasıdır.

 • Temple bar, şehrin merkezinde bulunur. Burada İrlanda kültürünü derinlemesine hissettiğiniz gibi içeriğindeki mimari yapı, kafeleri, restoranları ve sanat galerisi ile Dublin için kültür merkezi olarak da yer ediliyor.
 • İrlanda ziyareti esnasında Temple bar, kesinlikle seyahat rotanızda bulunmalı.
 • İrlanda’nın kültürünü, giyimini, yemeklerini ve İrlanda halkıyla iç içe olmak istediğiniz takdirde Temple bar şehrin merkezinde bulunan önemli bir konumdadır.
 • Her yıl yerli ve yabancı turistlerin kesinlikle ziyaret ettiği nokta, dışarıdan görünümüyle de sevimli bir yapıdır.

İrlanda Neyi İle Meşhur?

Her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen İrlanda, birbirinden farklı kültürel özelliklere sahiptir. Her şehrin ya da her ülkenin kendine has meşhur lezzetleri, turistik bölgeleri bulunduğu gibi İrlanda’nın da bu yönü fazlası ile zengindir.

Mesih Kilisesi Katedrali: Mesih Klisesi katedrali, İrlanda’nın en meşhur yapıları içerisindedir.

 • İrlanda gezi rehberi bir seyahat planı oluşturmuşsanız, Mesih Klisesi Katedrali kesinlikle yer almalıdır.
 • Gerek yapısı gerek tarihteki önemli bir konumda olması ve dışarıdan görünümüyle fazlasıyla ihtişamlıdır.
 • İçeriğinde elyazmaları, antik eşyalar ve İrlanda tarihinde bulunan kişilerin kabartma resimleri yer edinir. İç dizaynında ki mimari dokunuşlar ile dış yapısındaki mimari dokunuşlar birbirinden fazlasıyla farklıdır. Buradan da İrlanda’nın mimariye verdiği önem görülür.

İrlanda Ulusal Müzesi: İrlanda’nın meşhur özellikleri içerisinin müzeleri gelir.

 • İrlanda ulusal Müzesi, 4 milyondan fazla esere ev sahipliği yapmaktadır. Burada bulunan eserler sizi kendisine hayran bıraktığı gibi görünümleri ile de birçok fotoğraf karesi yakalamanızı sağlar.
 • Sanatsal, arkeolojik ve tarihi eserlerle birlikte yer edinen ulusal müze, 1800’lü yıllardan günümüze kadar halen yerli ve yabancı turistlerin ziyaret rotaları içerisinde yer edinir.

İrlanda Ulusal Galerisi: İrlanda gezi rehberi içerisinde 13 bine yakın eser bulunduran İrlanda ulusal galerisi, kesinlikle yer edilmeli.

 • yüzyılda açılan ve halen ihtişamıyla göz kamaştıran İrlanda ulusal galerisi, İrlanda’nın sanata verdiği önemin bir göstergesidir.
 • İçerisi özellikle sanata ilgi duyanlar için adeta bir cennet olarak gelebilir.
 • 13 bine yakın eser sanat galerisi içerisinde, farklı kategorilerde yer ediniyor. Zevkinize ya da resim sanatındaki beğenilerinize göre farklı odaları ziyaret edip, İrlanda seyahatinizi renklendirebilirsiniz.

İrlanda Vatandaşı Nasıl Olunur?

İrlanda vatandaşı olabilmek için belirli şartların taşınması gerekir.

 • Burada kişinin 18 yaşının üstünde olması
 • Oturum izni
 • Ya da belirli diğer şartları tamamen yerine getirmiş olması
 • İrlanda’da uzun süreli olarak yaşamayı kabul etmesi
 • İrlanda Kanunu’nun ve yasaların gerektirdiği karaktere sahip olması
 • Ve İrlanda’ya olan sadakatine vatandaşlık törenine katılarak beyan etmesi gibi etmenler yer edinir.

İrlanda vatandaşı olunabilmesi için oturum izni önemli bir detaydır. Oturum izni ve beraberindeki İrlanda’nın tarafınızdan istediği evrakları hazırladığınız takdirde belirli bir süreçten sonra İrlanda vatandaşlığı kabul edilir. İrlanda vatandaşlığı başvurusu için evlilik, ikamet ve bunun gibi etmenlerde sebep gösterilebilir. Tamamen süreç tamamlandıktan sonra başvuru olumlu bir şekilde sonuçlanmışsa yani diğer bir ifade ile İrlanda vatandaşlığına geçiş için uygun bir vatandaş konumundaysanız, Bakanlığın kararıyla bir mektup almanız beklenir. Bu mektup sonrasında vatandaşlık töreni bulunur.

Bu törene, İrlanda Devleti’ne ait çeşitli siyasi diplomatlar da katılır. İrlanda vatandaşlığı için sadakat beyan ettiğiniz takdirde İrlanda vatandaşlığınıza geçtiğinizi gösteren bir belge tarafınıza iletilir. Bu belge onay belgesidir.

Kuzey İrlanda Kime Ait?

Kuzey İrlanda, İrlanda’nın kuzeyinde yer edilir. Birleşik krallığa bağlıdır. Özerk ülke konumunda bulunur. Kuzey İrlanda’nın başkenti, Belpas’tır. Kuzey İrlanda’nın yönetimi, siyasi ilişkileri ve bunun gibi etmenler birleşik krallığa bağlı olduğu için bağlantılı olarak gerçekleşir.

SSS

İrlanda Bir Ada Mıdır?

Avrupa’nın 3. en büyük adası, İrlanda adasıdır.

İrlanda Hangi Millet?

İrlanda, İngiliz Milletler topluluğundandır.

Kuzey İrlanda Nereye Bağlı?

Kuzey İrlanda, birleşik krallığa bağlı özerk bir ülkedir.