İrlanda Konsolosluğu
İrlanda Konsolosluğu

İrlanda konsolosluğu üzerinden yapılacak vize başvurularında vize merkezi, evrak düzenleme ve rezervasyon işlemlerinde yanınızda olacaktır. İrlanda vize işlemleriniz için İstanbul, İzmir ve Ankara’dan konsolosluğa ulaşabilirsiniz.

İrlanda Vize Veriyor Mu?

Türkiye’den İrlanda’ya gitmek için konsolosluktan vize almanız gerekmektedir. Bordo, siyah, gri ve yeşil pasaportlu adayların vize başvurusu için, hizmet, ziyaret, ticaret, iş, eğitim, turistik, kültürel gezi ve aile birleşimi seçeneklerine göre form doldurarak vize başvurusu yapması şartı vardır. Vize başvurunuzda ülkeye gitme nedeninizi açıkça belirtmeniz, Türkiye vatandaşı olarak gidiş dönüş tarihlerinizi de bildirmeniz şartları bulunur. Vize başvurunuzu İrlanda büyükelçiliği, konsolosluğu ve fahri konsolosluğu üzerinden yapabilirsiniz.

 • İrlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi ve staj vizesi seçenekleri sunmaktadır.
 • Gemici, Medikal ve Eğitim vizesi için 90 günden az kalma nedenleri bildirilmelidir.
 • İrlanda konferans ve seminer vizesi için 90 günlük vize seçenekleri kullanılmalıdır.
 • Performans ve turne vizesiyle birlikte 90 günlük İrlanda yolculuğuna vize verilmektedir.

İrlanda başvuru evresinde yapacağınız bütün rezervasyon işlemlerini, seyahat planlamasını ve başka ülkelere seyahat etme seçeneklerini belirtmeniz gerekmektedir. Aile ve arkadaş ziyaretleri de dahil olmak üzere ikamet edeceğiniz adres üzerinden de vize alacağınız tarihlerin net bir şekilde bildirilerek 90 günlük işlemlerde ülkeye gidiş ve dönüş uçak biletinizin belgesinin bulunması önemlidir.

Vize işlemlerinizin eksiksiz evrak ve rezervasyon işlemleriyle birlikte yapılması, ıslak imza, sirküleri ve damga gerektiren durumlarda mutlaka gün, ay ve yıl olarak tarihte bildirilmelidir. Pasaportunuzda 3 ayı kapsayacak en az 2 sayfa boş olacak şekilde vize başvurusu yapabilirsiniz.

Vize başvuru formunun elektronik ortamda online doldurma seçenekleri bulunmaktadır. Başvuru sahipleri, belgelerle birlikte minimum 3 ay olacak şekilde vizeyle İrlanda ziyaretini gerçekleştirebilecektir.

İrlanda Konsolosluğu Ne Zaman Açılıyor?

İrlanda konsolosluğu mesai saatleri olarak pazartesinden Cuma gününe kadar sabah 09.00 ile 13.00 arasında ve 14.00 ile 17.00 arasında mesai yapmaktadır. Hafta sonları kapalı olan konsolosluk işlemleri için elektronik ortam seçenekleri de verilmiştir. 2021 yılında vize başvuru prosedüründe değişiklikler uygulamaya tabii tutularak, sağlık raporu ve covid 19 kriterlerine de dikkat edilmeye başlanmıştır.

İrlanda konsolosluğu resmi tatilleri; İrlanda resmi tatilleri için Türkiye’deki bayramları ve milli bayramları kapsayacak tatil günleri bulunmaktadır.

 • 1 Ocak Yılbaşı tatili olarak İrlanda konsolosluk kapalıdır.
 • 2 Ocak Good Friday günü ilan edilmiştir ve kapalıdır.
 • 4 Nisan Paskalya nedeniyle konsolosluk kapalıdır.
 • 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı tatildir.
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü olarak tatildir.
 • 4 Mayıs İşçi Bayramı İrlanda resmi tatili olarak geçmektedir.
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve spor bayramı tatildir.
 • Ramazan bayramı ve kurban bayramı tatili
 • 30 Ağustos zafer bayramı milli tatildir.
 • 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatildir.
 • 25 Aralık Noel tatili
 • 29 Aralık İrlanda Aziz Stephen günü tatildir.
 • 31 Aralık Yılbaşı arafesi olarak tatil yapılmaktadır.

İrlanda konsolosluğu, İstanbul, İzmir ve Ankara’da mesai saatleri içinde çalışmaktadır. Vize başvurusu, evrak teslimi ve takibi için konsoloslukla irtibat kurarak vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz. İrlanda başvuru işlemleriniz için vize merkezi üzerinden destek alarak süreci hızlandırabilirsiniz.

İrlanda Vize Başvuruları Ne Zaman Açılıyor?

İrlanda vize başvurularınızı online elektronik sistem üzerinden yapabilirsiniz. Eksiksiz evrak düzenlemeleriyle birlikte vize başvuru işlemlerinizi hafta içi yaparak, konsolosluk üzerinden yerine getirebileceğiniz seçenekler sunulmuştur. Vize işlemleriniz için evrak düzenleme ve rezervasyon işlemlerinizi yaparak, vize harç bedeliyle birlikte başvuru evresine geçebilirsiniz. Resmi tatiller dışında vizeniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İrlanda Ankara konsolosluk telefon numarası; Ankara’da saat 9.00 ile 13.00 arasında ve 14.00 ile 17.00 arasında hizmet vermekte olan konsolosluk iletişim bilgileri 90 212 373 5802 büyükelçilik numarasıdır.

İrlanda Ankara konsolosluk adresi; Adres üzerinden yapılacak başvurular için Uğur mumcu caddesi No 88. MNG binası B blok kat 3 gaziosmanpaşa/ Ankara 06700 adresine gitmeniz gerekmektedir.

Başvuru işlemlerinizi yaparken, konsolosluk binasından randevu alabilir ya da online sistemler üzerinden gün içinde online başvuru işlemlerine başvurabilirsiniz. İrlanda’ya seyahat edecek başvuru sahibin kendisi ve varsa çocuklarının nüfus cüzdanıyla birlikte başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru evresinde evrakların eksiksiz olmasıyla birlikte ıslak imzalı olmasına da dikkat edilmelidir.

İrlanda konsolosluk vize randevusu nasıl alınmalıdır; İrlanda vizesi için başvuru seçeneklerini resmi web site adresinden ‘’Book Appointment’’ bölümünden yapabilirsiniz. Sisteme başvuru yaparak randevu tarihine yönlendirilerek, vize talep dilekçesi yazmak için resmi bir dil kullanmanız şartı vardır. Vizenizi neden istediğinizi ve kaç günlük seyahat planladığınızı açık ve net bir şekilde belirmeniz gerekecektir.

İrlanda Ne Zaman Açılacak?

İrlanda vize işlemleri için 2021 yılında seyahatlere izin vermektedir. Seyahat düzenlemelerinizi yaparken rezervasyon işlemlerini de dikkate alarak süreci takip etmeniz önemlidir . Sağlık sigortası poliçesiyle birlikte covid 19 için sağlık belgenizi de vize başvurusu sırasında vermeniz gerekir. Güvenlik ve sağlık açısından vize başvurusu evresinde değişiklikler gündeme gelerek, salgından kaynaklı ek olarak sağlık sigortası ve covid 19 testleri de istenebilmektedir. Vize başvuru için yapacağınız seyahatin nedenleriyle birlikte gidiş dönüş günlerinin de belirtilmesi şartı dikkate alınmalıdır. İrlanda konsolosluk üzerinden yapacağınız başvuruda istenilen evrak listesinde sağlık sigortası teminatının da açık bir şekilde yer alması önemlidir.

İrlanda seyahat sigortası nasıl yapılabilir; İrlanda sigorta poliçesi için seyahat süresine bağlı olarak gidilecek ülkenin para birimine göre sigorta poliçesinin eksiksiz verilmesi gerekir. Acenteler üzerinden yapılan sağlık sigortası poliçesinde, ek teminat taleplerinin de yer alması durumlarında netlik kazandırılması şartı vardır. El yazısı ile online platform üzerinden sağlık sigortası poliçesi başvurusu yapılmalıdır.

 • İrlanda resmi tatil günlerinde işlemleri kabul etmektedir.
 • Seyahat öncesi ve sonrası işlemlerine göre bütün düzenlemelerin resmiyete dökülmesi şartı vardır.
 • İrlanda seyahat sağlık poliçesi teminatı olarak 30.000 Euro para birimi üzerinden bulunası gerekmektedir.
 • Ek talimatlar ve teminat taleplerinin de bulunduğu başvuru işlemlerinin güvenli bir acente üzerinden yapılması oldukça önemlidir.

İrlanda konsolosluğu covid 19 döneminde, turist, kültürel gezi, iş, eğitim, ticaret ve ziyaret vizeleri için 2021 yılındaki sınırlamaları kaldırarak sürecin devam etmesine izin vermiştir. Ancak seyahat edeceğiniz günler için neden belirtmeniz ve sağlık sigortası poliçenizi eksiksiz bir şekilde yatırmış olmanız önemlidir. Düzenlemeleri dikkate alarak, seyahat süresine göre sağlık sigortası teminatı ve rezervasyon işlemlerinizi tamamlamanız önemlidir.

SSS

İrlanda Vize İşlemleri Nereden Yapılır?

İrlanda vize işlemleriniz için online randevu sistemini kullanabilir, konsolosluk üzerinden de başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Konsolosluğa evraklarınız ve İrlanda vize harç bedeli dekontunuzla birlikte başvuru yapmalısınız.

İrlanda Vize Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Yeşil, siyah, gri ve bordo pasaport sahipleri İrlanda vize başvurusu işlemlerini yaparak, sağlık sigortası poliçesi ödemelerini yerine getirerek vize için işlemlere başlayabilirler.

İrlanda Vize Rezervasyonu Nedir?

İrlanda vize rezervasyonu işlemleri, tatil, kültürel gezi ve turistik amaçlı giden başvuru sahiplerinin otel ve uçak rezervasyonlarını 90 günlük veya 180 günlük olarak belirtmeleri gerek işlemlerdir.

İrlanda Vizesi Neden Reddedilir?

Vize işlemlerinin reddedilme sebebi mali yetersizlik veya eksik evraklarla başvuru yapılmasından kaynaklanmaktadır.