İrlanda Vizesi Gerekli Evraklar
İrlanda Vizesi Gerekli Evraklar

İrlanda, resmi ismi ile İrlanda Cumhuriyeti olarak bulunur. İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat gerçekleştirmeyi planladığınız takdirde, İrlanda vize işlemlerinin tamamlanması gerekir. İrlanda vize işlemlerinde, bir başvuru süreci bulunur. İrlanda Konsolosluğuna başvuru sonrasında randevu talep edilerek, evrakların hazırlanması gerekir. İrlanda vizesi gerekli evraklar özenli bir şekilde hazırlanıp, gerekli diplomatik müdürlüklere teslim edildiği takdirde seyahatte herhangi bir problem olmadan gerçekleştirilebilir.

İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?

İrlanda seyahati gerçekleştirmeden önce ilk olarak, İrlanda vizesinin alınması gerekir. İrlanda vizesi için bulunduğunuz bölgedeki İrlanda Konsolosluğu ya da İrlanda Büyükelçiliği ile müracaat gerçekleştirilmelidir. Burada konsolosluk ve büyükelçilik tarafından görevlendirilmiş diplomatik müdürlükler ile iletişime geçildiği takdirde, İrlanda vizesi ile ilgili detaylı bilgi edinilmesi mümkündür. İrlanda vizesinde bir başvuru süreci gerçekleşir. Burada randevu alındıktan sonra İrlanda vize başvuru formu tarafınızdan doldurulur. Bu form İrlanda vizesi gerekli evraklar aşamasında, evrakların hangi vize türüne göre hazırlanması gerektiğine dair ön bilgilendirmedir. Burada İrlanda ziyaretiniz eğitim-iş, ticari, aile birleşimi, evlilik ya da farklı amaçlar doğrultusunda olabilir. Form içerisinde bu detay bildirilirse, evraklarda bu şekilde hazırlanır.

Vize türlerine göre evraklar kesinlikle fark eder. Önceden bir belirtme yapılması, evraklarda herhangi bir problem olmaması adına önemlidir. Vize başvuru formu sonrasında istenilen evraklar eksiksiz ve herhangi bir yanlış bilgi içermeden hazırlanmalıdır.

Ardından şahsen ya da vize acenteleri aracılığıyla başvuru işlemi tam anlamı ile yapılıp, İrlanda vizesinin hazırlanma süreci beklenir. Burada ki evrak sürecinizde, bir problem olmadığı takdirde vizeniz belirli bir zaman içerisinde tarafınıza iletilir. Ancak evraklarda belirli bir problem var ise vize süreci aksar. Bu da seyahat planınızın gecikmesine sebep olabilir. Bu konuda dikkat etmekte fayda var. Özenli bir şekilde evraklar hazırlandığı zaman, bir problem yaşanılmaz.

İrlanda Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İrlanda seyahat öncesinde vize başvurusu yapılır ve ardından tarafınızdan çeşitli evraklar istenir. Bu evraklar şu şekildedir;

 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Türkiye cumhuriyeti nüfus cüzdanı
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İrlanda seyahati içerisinde ikametgah edilecek otele ait rezervasyon bilgileri ve bu bilgilerin belgeli bir şekilde evrak dosyasında bulundurulması
 • Gidiş dönüş uçak biletinin çıktısı
 • İrlanda vize başvuru formu
 • Aylık banka hesap hareket dökümü, aktif bir banka olması önemli bir detaydır.
 • İrlanda vize ücretinin ödendiğine dair işlem dekontu
 • Seyahat sağlık sigortası
 • İrlanda seyahatinin amacına göre bir dilekçe bulunmalıdır.

İrlanda vizesi gerekli evraklar dosyası içerisinde, kişilerin İrlanda ziyaretine göre bu durum farklılık gözetir. Öğrenci, evlilik ya da farklı amaçlar doğrultusunda bir seyahat gerçekleştirilecek ise bu önceden İrlanda Konsolosluğu’na bildirilmelidir. Böylelikle evraklarda, bu doğrultuda hazırlanır. Aksi takdirde önceden bir belirtme gerçekleşmemesi ya da değişiklik olduğu takdirde bunun konsolosluğa iletilmediği durumda, seyahat planı aksayabilir. Bu konuya dikkat etmekte fayda var. İrlanda vizesi için gerekli olan evraklar, eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

 • Kişisel bilgilerle uyuşmazlık olduğu takdirde
 • Ya da İrlanda Konsolosluğu istediği doğrultu dışında bir işlem yapılmışsa evraklar kesinlikle kabul edilmez.

Tekrardan aynı işlemlerin yapılması istenir. Bu konuda özenli olmakta fayda var. Vize başvurusu için hazırlanması gereken evraklar ile ilgili detaylı bilgiyi, İrlanda Konsolosluğu ya da İrlanda büyükelçiliklerinde görevli olan diplomatik müdürlüklerle iletişime geçildiği takdirde öğrenilebilir.

İrlanda Vizesi Almak Zor Mu?

Herhangi bir ülke uçuş gerçekleştirilmeden önce muaf durumu yok ise vize süreci bulunur. Vize süreci, seyahat planından yaklaşık 1 ay kadar öncesinde yapılmalıdır. Aksi takdirde seyahat planımız aksayabilir. Bu da uçuş ve rezervasyon işlemlerini önceden yaptıran kişi için önemli bir problemdir. Vize işlemleri esnasında evraklar tarafınızdan istenir. Bu evraklar bir dosya içerisinde hazırlanıp, randevu zamanında ve saatinde konsolosluğa iletilir. Burada herhangi bir problemin yaşanılmaması için önceden seyahat amacına göre evraklar hazırlanmalıdır. İrlanda ziyareti için de bu durum diğer vize hizmetlerinde olduğu gibi yasaya uygun ve konsolosluğun istediği şekilde gerçekleşmelidir. İrlanda konsolosluğunun tarafınızdan talep ettiği vize evrakları, eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlandığı takdirde İrlanda vizesi almak zor değildir.

 • Ancak İrlanda Konsolosluğu ya da İrlanda büyükelçiliğinin istediği evraklar da yasa dışında bir işlem yapılmışsa
 • Kişisel kimlikle bir Uyuşmazlık var ise
 • İstek dışında farklı evraklar hazırlanmışsa
 • Ya da ıslak imza gerektiren evraklarda kopyalama bulunuyorsa evraklar Gerekli diplomatik müdürlükler tarafından kabul görmez ve onaylanmaz.

Buda seyahat planınızın aksamasına sebep olur. Konsolosluğu talep ettiği doğrultuda sunulması önemlidir. Aksi takdirde süreç sizin için zorlayıcı olabilir. Özellikle seyahat planınızın aksamamasını istiyorsanız, bu sürecin özenli bir şekilde hazırlanması vizenizin kolay bir şekilde alınması adına önemlidir.

İrlanda İçin Vize Gerekli Mi?

İrlanda Cumhuriyeti için seyahat gerçekleştirmeyi planlayan kişiler için ülke durumuna göre vize gerekliliği fark eder.

 • Umuma mahsus (bordo) pasaport
 • Hususi (yeşil) pasaport
 • Hizmet (gri) pasaport
 • Ve son olarak diplomatik (siyah) pasaporta sahip olan vatandaşlar, yapacakları ziyarette vize bulundurmalı.

İrlanda Cumhuriyeti muafiyet politikasını, Türk vatandaşları için sağlamamaktadır. Fakat farklı ülkelerdeki vatandaşlar için muafiyet durumu söz konusudur. İrlanda’nın Türk vatandaşları için vize şartı istediği üzerine, seyahat öncesinde vize işlemlerinin ülkenin istediği gereksinimlere göre hazırlanması önemli bir detaydır. İrlanda kişisel olarak belirli evraklarda isteyebilir. Bunlarda evrak dosyasında bulundurulduğu takdirde herhangi bir problem olmadan İrlanda Cumhuriyeti’ne seyahat planınızı dilediğiniz şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İrlanda vize işlemleri ya da ülkenin muafiyet politikası her yıl güncellik gösterebilir.

Konu ile ilgili detaylı bilgiyi, İrlanda Büyükelçiliği ya da İrlanda Konsolosluğu ile iletişime geçtiğiniz takdirde güncellenmiş bilgileri de edinmeniz mümkündür. Fakat Türk vatandaşları için muafiyet politikası her yıl kesinliğini korur ve vize şartı bulunur.

İrlanda Vize Türleri

İrlanda ziyareti, farklı amaçlar doğrultusunda gerçekleşebilir. Burada önceden vize işlemlerin hazırlanması gerekir. Vize işlemleri, İrlanda seyahatine göre değişkenlik gözetir. Burada farklı vize türleri bulunur. Bunlar;

 • İrlanda turist vizesi
 • İrlanda iş vizesi
 • İrlanda aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Staj vizesi
 • Gemici vizesi
 • Eğitim vizesi
 • Konferans ve seminer vizesi olmak üzere ayrılır.

Seyahat amacına göre kategorilendirmiş bu vizelerde evraklar, kesinlikle fark eder. Önceden seyahat amacınızı gerekli yerlere bildirdiğiniz takdirde vize hizmetini de bu doğrultuda alabilirsiniz. İrlanda vizesi gerekli evraklar dosyası hazırlanırken vize türüne göre ücretlendirme de farklılık sağlar.

İrlanda Vize Ücreti Nedir?

İrlanda vize ücreti, farklı vize tiplerine göre değişkenlik sağlar. Aynı zamanda tek girişli vize ücreti ve çok girişli vize ücreti gibi 2 farklı ödeme de yer edinir. Ziyaretinizin amacı doğrultusunda, genel ücret 60 Euro’dur. Çocuklar için belirli bir yaş sınırının altında herhangi bir ücret talep edilmez.

SSS

İrlanda Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

İrlanda vizesi, yaklaşık 3 hafta gibi bir süreçte çıkar.

İrlanda'ya Schengen Ile Girilir Mi?

İrlanda seyahatinde  geçerli olarak bulunan schengen  vizesi ile girilmez.

İrlanda Vize Türüne Göre Evraklar Fark Eder Mi?

İrlanda vize türleri göre evraklar kesinlikle fark eder.